karn89
karn89 karn89
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jenny bought gas for her car. Gas cost $3.45 per gallon. She bought 12.2 gallons for her car. What was the total cost of gas for Jenny's car?

Respuesta :

d98625
d98625 d98625
  • 15-12-2020

Answer:

Gas prices $3.45

Jenny purchase 12.2 gallons of gas for her car.

12.2 x $3.45 = 42.09

A= $42.09

Answer Link

Otras preguntas

summary of "Yesterday I went walking. I don’t walk in the mornings. The sun was shining and I felt like some exercise. I saw lots of animals such as birds, squi
A special cereal mixture contains rice and wheat in the ratio of 2:3. If a bag of the mixture contains 3 pounds of rice, how much wheat does it contain?
Use the Distributive Property to simplify the following: 7(y + 3) =
factor by grouping x^3 − 4x ^2 + 6x − 24
Use exponents to write the prime factorization of 48.
Please help me. I’m so confused
what are some different ways to write c=2.95g
There are 1,000 students in Sharon's high school. 65% of the students are taking Spanish. How many students are taking Spanish?
BALANCED WORD EQUATION Aluminium carbonate + hydrochloric acid -->​
If 600 students at the school took the SAT, how many scored in the 701 to 1000 range? School SAT Scores 10% 14% 34% 400 to 700 701 to 1000 1001 to 1300 01301 to