kennlynn1005 kennlynn1005
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

lin paid $94 for 6 meals. How much would 9 meals cost?

Respuesta :

idontfitin
idontfitin idontfitin
  • 14-12-2020

Answer:

140.4

Step-by-step explanation:

Answer Link
jwald26
jwald26 jwald26
  • 14-12-2020

Answer:

$141.01 and if it is the nearest whole number it would be $141

Step-by-step explanation:

first you have to do 94 divided by 6. you do this to see how much 1 meal cost.

then you get: 15.67

now you take 15.67x3=47.01

cuz we need 3 more meals. we know this cuz we have 6 and want 9 so 6-9 is 3.

now we take 47.01+94=141.01

we just need to add 3 to the 6 we have to make 9 meals.

so your answer would be $141.01

plz give brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

Oscar wanted to make a picture with 40 stars.Each row he made had 5 stars.How many rows of stars did he make?
List 3 examples of how organisms respond to changes in their environment
The bottom layer of your skin which contains blood vessels, glands, hair roots, and different types of nerve endings is called the _______. A. dermis B. epider
The peripheral nervous system is made up of the brain and spinal cord. a. True b. False
Three equivalent ratios for each ratio. 18/6 ___ 5/45___ 3/5___
which is greater 2000m or 20 kilo
Which one of the following examples represents a proper fraction? A. 12/9 B. 15/22 C. 3/2 D. 8/8
what is 1/4b=-3 in linear equations
A shock wave first forms when an object ___ the speed of sound.
Skilled planners do not forget their goals. A).True B).False