torresyarelis0927 torresyarelis0927
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 5 pound tub of cottage cheese at n dollars per pound costs $10.25 .
Write an equation for the following word problem

Respuesta :

nmorante2120 nmorante2120
  • 15-12-2020

Answer:

5n = $10.25

Step-by-step explanation:

We know that the tub is 5 pounds, and costs $10.25. We also know that n is in dollars per pound. Dollars per pound can be written as the product of dollars, divided by pounds, so we can plug that in being n = $10.25/5, next we want to make the equation contain an integer on both sides and not contain any fractions, so we multiply both sides by 5, resulting in 5n = $10.25

Answer Link

Otras preguntas

The ziggurat shown below, built in the 21st century b.c.e., in the ancient Sumerian city of Ur, is an example of* terraced palace gardens a worship place and ad
When doing a throw in how many of your feet should be touching the ground.
Identify 2 reasons why West Africans were brought to the colonies as slaves
someone help me please​
HELP!!!!!!!!! Identify the correct graph and solution for the inequality. 10a < 25
Why is the Middle Kingdom known as the golden age of Egypt?​
What are the reasons why human body causing a chemical reaction?
what is 4 1/2 as a percent
Why would John Adams and the Federalists want to delay the amount of time it took for immigrants to become citizens under the Naturalization Act?
PART 20 ! PLEASE HELP ALGABRA 1