Teddybearrr1223
Teddybearrr1223 Teddybearrr1223
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of soda is $1.79. A 32-oz bottle is $3.49. Which has the lower unit cost?
a) the smaller size
b) the larger size
c) the unit cost is the same

Respuesta :

greenpumpkin
greenpumpkin greenpumpkin
  • 15-12-2020
Easy, to find the unit cost, divide the price with the ounces.
For the 20-oz bottle of soda that is $1.79, divide 1.79 by 20 oz.
20/1.79= $11.17

For the 32-oz bottle, do the same.
32/3.49 = $9.17

The unit price of the 20-oz bottle would be $11.17, meanwhile the 32- oz bottle would have a unit price of $9.17.

The soda with the lower unit cost would be the larger sized bottle.
Answer Link

Otras preguntas

You sold 5 paintings at an art show for $22.00 each, but you spent $50.00 on painting supplies. Which equation shows how to calculate your profit, p ?
What reasons does gatsby give for daisy original decision to marry tom?
How do I Finding the area?
Instead of focusing solely on standardized testing, school districts should pay more attention to the learning habits of students and their ability to synthesiz
ecological influence on settlement pattern
2. If the prefix a- means “not” and the Latin root onyma means “name,” which word in bold means “full of no name, or unknown”? A. With her quiet personality,
Multiply the polynomials (a^2 + 3a – 7) and (a + 4). Simplify the answer. Can you please Show your work so that I can know the step by step process?
When a child is 6 and older and large enough they can use an adult seat belt.
What fractions are equivalent to 1/4?
What are the 5 responsibilities related to communication you have with the patient