kittyunicornpoppie
kittyunicornpoppie kittyunicornpoppie
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wesley paid $1.60 for a 20 ounce bottle of soda.
What was the price per ounce?
O 80 cents
O53 cents
O 32 cents
O 8 cents

Respuesta :

jsquared1029 jsquared1029
  • 15-12-2020

Answer:

$0.08

Step-by-step explanation:

20 x .08 = 1.60

Answer Link
Gabbybaby2006 Gabbybaby2006
  • 15-12-2020

Answer:

8 cents

Step-by-step explanation:

because if you multiply 8 by 20 you get 1.60

Answer Link

Otras preguntas

What is a written or spoken evaluation of what is and is not effective in a literary work? It starts with "Cr" It's on the tip of my tongue, ugh
how do you calcuate a surface area to volume ratio on a cube
Gandhi advocated peaceful disobedience of unjust laws. Such nonviolent resistance, he said, “calls for the strength and courage to suffer without ______________
Determine whether each of the following scenarios best reflects features of sweezy, cournot, stackelberg, or bertrand duopoly
Read the passage. When we went on the field trip, I sat beside my friend Julie. Erin and Stephanie sat in front of us. Matt and Luis sat behind us. A. process
What is X/3=3X-15/4 Please help me thanks
If you can run 3 miles in 18 minutes, you are running _____mph.
Why are Americans considered to be an ñideologically homogeneousî people?
If you have 3 cups of pineapple juice how many cups can you make?Juice recipe:Ginger ale:40% orange juice:25% pineapple juice:20% sorbet::15%
rachel rides her bike for 4 hours at 12 miles per hour. Ross rides the same distance in 2 5 hours. what was ross' rate