Jashsen2006 Jashsen2006
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of soda costs $2.98.What is the cost per ounce?

Respuesta :

csinn21 csinn21
  • 15-12-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

Answer Link
2late 2late
  • 15-12-2020

Answer:

0.149

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 20 = 0.149

Answer - 0.149

Answer Link

Otras preguntas

A measure of output per unit of input such as labor is called ______.
Perform the indicated operation. 4/11 - 10/8
how to get to physics questions on this site?thanks
When this 3-digit number is rounded to the nearest hundred it rounds down to 900.  The digit in the ones places is the fifth odd number that you count beginning
Light in vacuum travels at a speed of 3.00 x 10^8 m ^-1 s^-1 on average earth is 93,000,000 miles from the sun how many minutes does it take sunlight to reach
Most of your body's molecules are what compounds?
We walked to the park.  What is the complete predicate of this sentence?
The area of a storm shelter is 24 square meters the length is 5 and one third meters what is the width of the storm shelter?
How would I draw a model to find the quotient of 2.4 divided by 3.  What is this quotient ?
Is hug a indirect object or direct?