deanchloe68 deanchloe68
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

answer correctly and i will give brainliest

answer correctly and i will give brainliest class=

Respuesta :

brycelaw318
brycelaw318 brycelaw318
  • 15-12-2020

Answer:

$25 per month

Step-by-step explanation:

What we know:

3 months of a gym membership costs $75.

6 months cost $150.

To find the unit rate, divided 75 by 3, or 150 by 6.

150/6 = 75/3 = 25/1 = $25 per month

Answer Link

Otras preguntas

14 gal/s =_qt/minutes
14 gal/s =_qt/minutes
which acronym describes the order of arithmetic operations
negative 0.09 repeating as a fraction
18x+20+x=5+10x-3 I am not sure how to solve it I need help
a school debate team has 4 girls and 6 boys. A total of 4 of the team members will be chosen to participate in the district debate. What is the probability that
suppose for your cookout you need to make 100 hamburgers. you know that 2 pounds will make 9 hamburgers. how many pounds will you need?
least to greatest 2/3,5/8,3/4,1/6,7/12
5 (2y - 2) + 4 = 4 what does y equal
A work crew has a new pump and an old pump. The new pump can fill a tank in 5 hours, and the old pump can fill the same tank in 7hours. Write and solve an equat