anhtin1199 anhtin1199
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$5.99 for 12 lb

Respuesta :

Dxzy
Dxzy Dxzy
  • 15-12-2020
(Around) 50 cents. If you round 5.99 to 6.00 and divide by 12, you get 50. But if you want more of an exact answer, it’s 0.4991666667 (and if you round, you get 0.50 either way)
Answer Link

Otras preguntas

how will this most likely impact the price of the planet?
Which of the following is not an example of a belief associated with the Muslim faith?
3x=3x+4 is it no solution
Does a equilateral have the same properties as as an isosceles triangle
hello my friends can u help me out?
What are 3 differences and 3 similarities between the American Revolution and the French Revolution.
the water cycle imagine you are a rain drop using transition words tell the stages you will see use the words particles condensation,evaporation, participation.
What's the slope of the points (-23,-16) (-9,-8)
¿Qué hora es? Son las dos y quince de la ta rde. A 2:15 a.m. B 2:05 p.m. C 2:15 p.m. D 2:05 a.m.
what is h = -16a² + 1700 (function)