alexandramichelle200 alexandramichelle200
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

An 12-ounce bottle of orange juice costs $2.64. What is the cost of the orange juice per ounce?

Respuesta :

EmmaR5
EmmaR5 EmmaR5
  • 15-12-2020

Answer:

22 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What effect did the Soviet Union's launch of Sputnik have on the United States?
Matt needs to pack an order for 1816 blocks how can I pack the blocks without using boxes of 1000
What could be an adaptation of xerophytes? A. Stomata only in the lower epidermis B. Extensive root system
To change the design of a query, right-click the query in the Navigation Pane and then click ____ on the shortcut menu.
The Arts and Crafts Movement was largely fueled by the _____(1)_____, in which everything was mass produced. More and more artists wanted to return to _____(2)_
Triangle ABC is reflected over the line y = x. Triangle ABC has points A (-6, -1), B (-2, -1), and C (-5, -6). What is the A' coordinate?
Which of the following actions is an example of imperialism? a. one country sends a diplomat to another to attempt to resolve a dispute. b. one country sends mi
Exercising as a family can leave a lasting impression on a child. true or false
Math and Language Arts are major subject areas. Please select the best answer from the choices provided T F
Did I label the image (a wave) correctly? If not, then please state my mistakes (and draw the correct way if possible).