0614056695 0614056695
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 scarves is $31.25. What is the unit price?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 15-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit price = 31.25 ÷ 5 = 6.25

So each scarf costs 6.25

Answer Link
Chizard7777 Chizard7777
  • 15-12-2020

Answer:

$8.75 per scarf

Step-by-step explanation:

5 scarves costs $43.75 so to get the price of one scarf, we just need to divide by 5.

43.75 / 5 = 8.75

One scarf costs $8.75

Step-by-step explanation:

$8.75 per scarf

Step-by-step explanation:

5 scarves costs $43.75 so to get the price of one scarf, we just need to divide by 5.

43.75 / 5 = 8.75

One scarf costs $8.75

Answer Link

Otras preguntas

How many chromosomes do chickens have
How do I solve this problem? This is Linear funct
what are good careristics for a blog?
What is 12 - 5 3/10 and please show work the answer has to be in fraction form
What is one way in which Black argues against the majority opinion? A. He argues that the court has not protected teachers and students rights for 50 years. B.
The fossilizing process that replaces organic matter with silica or calcite is _____. petrification distillation mummification mold filling
what is a conjunction
Solve y+x=-3 by graphing
What agency ensures that qualified drivers have the ability to operate a vehicle on state highways?
who wants a branisttttt!!!!! if so answer this question n less than 6 min lets goooo smarties Which of the following items demonstrate poor choices made by priv