leojacoblopez leojacoblopez
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jose bought a magazine for $6 and five notepads. He spent a total of $26. How much did each notepad cost?


Jose compro una revista por $6 y cinco libretas. Gasto un total de $26. Cuanto le costo cada libreta?

Respuesta :

Theverga
Theverga Theverga
  • 15-12-2020
4 dollars. 26-6=20. 20/5=4
Answer Link

Otras preguntas

what is 9\3x=5\8 to find the answer i need to ?
(-9y+5)-8 (-y-2) if y=-3 please help get answer
Identify the participial phrase and the word it modifies. The neighbors found their house destroyed by fire.
Which is the best word for rowdy and disorderly
On the morning of July 15, 2006, fourteen school buses were vandalized. The buses, property of Walt Whitman Middle School, were parked in the "bus barn" on cam
Use the concept of natural selection to explain why organisms typically adapt over time.
if we have 300 centimeters,we would have
? The local school bought $1,464 worth of notebooks for its students. If the notebooks cost $1.22 each, how many notebooks did the school buy?
Which set of words is the most negative in terms of connotative meaning? A.small: thin B.small: petite C.small; little D.small; scrawny
what 15% of the body’s water is used for what?