emmah18
emmah18 emmah18
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

helpppppp meeeeeeeee​

helpppppp meeeeeeeee class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-12-2020

Answer:

[D] y = 4.25x

Explanation:

  • Cheddar cheese costs $4.25 per pound
  • y represents the total cost
  • x pounds of cheddar cheese: __ pounds of cheddar cheese

y is the cost of x (unknown) pounds of cheddar cheese, each pound costing $4.25.

y = 4.25x

- PNW

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes work? A. Energy acts on an object. B. Force acts on an object. C. Force acts on an object and causes a displace
When did economies begin? A)1600 B)850 C)1125 D)Ancient times
Whose unexpected reaction after one of George Whitefield's sermons demonstrated how powerful Whitefield's preaching style was?
The repeated movement of water between Earth’s surface and the atmosphere is called_____. A. the water cycle B. the condensation cycle C. precipitation D. e
Which word or phrase best describes the part of Panama where the canal was built? A. mountainous B. flat C. cool and dry D. warm and dry
What is the traditional interpretation of why the Cold War started?
What is the square root of negative 100?
Buffer systems present in blood help in maintaining the neutral pH of blood. Which is the most important buffer system present in blood? A.Carbon monoxide-hydr
how to use bar diagrams to compare in real world situations
Explain how observation, interpretation, and explanation important to the study of science