Bubblegumqueen212
Bubblegumqueen212 Bubblegumqueen212
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this? It's the only question I need help with (since we are reviewing things that we learned in 6th grade again)

Can someone please help me with this Its the only question I need help with since we are reviewing things that we learned in 6th grade again class=

Respuesta :

acain13020ea acain13020ea
  • 15-12-2020

Answer: 18 mega rolls

Step-by-step explanation:                      

Answer Link
ImagineCloud
ImagineCloud ImagineCloud
  • 15-12-2020

Answer:

the second one is a better deal.

Step-by-step explanation:

first deal:

6 rolls for 9.24

9.24/6 = 1.54

1.54$ per roll

second deal:

18 rolls for 27.54

27.54/18 = 1.53

1.53$ per roll

the second one is one cent cheaper

Answer Link

Otras preguntas

How much work does a mother do if she lifts each of her twin babies upward 1 meter? Each baby weighs 90 newtons.
WHERE DID MOST AMERICANS LIVE IN THE EARLY 1800S
2loga(3)+loga(5)=loga(x)
Which requires the removal of heat, melting or freezing?Is it evaporation? What is it? Why?
If 2x^2 + 6x = 36, what are the possible values of x ?
Round 1.0649 to the nearest thousandth
What is the potential energy of a 3 kilogram-ball that is on the ground?
What does this quote mean? "Our desire to conform is greater than our respect for objective facts"? And you either defend, challenge, or neutral for the quote.
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
If a rock is sitting in the dirt, the normal force from the ground and BLANK are acting on it plz help