deonmorrison64629 deonmorrison64629
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store has bananas on sale for 2 pounds for $1.50. What is the cost of 6 pounds of bananas?

Respuesta :

groudon747 groudon747
  • 15-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

6 / 2 = 3

$1.50 x 3 = $4.50

Answer Link
Haruka123
Haruka123 Haruka123
  • 15-12-2020
4.5 dollars
2/1.5 is equal to 6/x
You cross multiply and you get 4.5
Answer Link

Otras preguntas

Your younger daughter watches your older daughter mow the lawn. later, your younger daughter attempts to mow the lawn. according to the principles of __________
does salt dissolve easily in water
two thirds of a yard cut into four equal pieces
The equation for the Pythagorean theorem is a 2 + b 2 = c 2. True False
What is the length of the diagonal of a cube of 4 inches
Which of the following sentences has an error in capitalization? A. Maybe you've already heard the news: Jamie and Alex are moving to Northern Califo
Can someone answer this...for questions number 1 & 2 only i need your help....because tomorrow i must hand in this assignment to the teacher. Thank You~
What is the measure of R?
a movie theater earns $3946 by selling 428 tickets. if a full price costs $10.25 and a discount costs $8, how many full price tickets were sold?
Given a square with two vertices of one side located at (-5, -3) and (-5, 12), in square units what is its area?