lward08 lward08
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of an
8
-ounce box of cereal is
$
1.68
. At this rate, what is the cost per ounce of the cereal, in dollars and cents?

Respuesta :

KeianaLol25
KeianaLol25 KeianaLol25
  • 15-12-2020

Answer:

.21 cents

Step-by-step explanation:

To get .21 do 1.68 divided by 8

1.68 ÷ 8 = .21

Hope this helps ya!!

Answer Link

Otras preguntas

which confidence level would produce the widest interval when estimating the mean of a population based on the mean and standard deviation of a sample of that p
Help help math ASAP please thank you I’ll give points to honest answers
which among the following does not have an arboreal habit ? a.scuirrel. b.insect. c.monkey. d.cheetah.​
I really need some help pls
10.Which device is designed to produce mechanical energy? (1) a fan (2) a battery (3) a lamp (4) an oven
Please help me I really need to pass this lesson
I need serious help on this!
4. How many times will the print statement be executed within the following nested for loops? Briefly explain how or show the math to calculate that number of i
Question 13 of 20 Which piece of information on a check can help you track the order of checking account transactions? O A. Account number O B. Check number O C
If a = [1,2,3] and b = [1, 3, –2], find the angle between a and b.