nityavadlamudi25 nityavadlamudi25
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

mike is buying a large pizza the pizza cost $8.00 plus .50 for each addition topping write an equation to show the cost of a large pizza

Respuesta :

thespotcher thespotcher
  • 16-12-2020

Answer:

8+(X×0.50)=y

Step-by-step explanation:

We know it costs 0.50 for extra toppings, so X=the amount of toppings and we multiple that by the cost of the toppings. So lets pretend you're getting 3 toppings. 8+(3x0.50)=9.50

Answer Link

Otras preguntas

A satellite television provider charges 39.95 per month for service. On-demand movies can be rented for 3.99 each. Broadcast of special events can be rented for
Calculate the creumference of the circle with a diameter of 14.2cm
Describe how the rabbit population changed over the course of 10 years.
Alice's applies to Claire's apples Alice and Claire's Claire's mom measures each of the heights nded to the nearest whole inch She remarks. WowAcesh exactly thr
As the temperature of a systems increases, the entropy of the system? (1) decreases (2) increases (3) remains the same
Write an expression equivalent to 18x+24 .
Which issues are currently related to the Arab-Israeli conflict? Check all that apply. -the settlement of the West Bank -the Israeli blockade on the Gaza Strip
What is the function of cabinet members in the federal bureaucracy? They oversee large executive departments and report to Congress. They oversee large independ
Is an edge of a ruler A) lineB) pointC) plane ​
Although a light-year is a unit of distance, it is also helpful in determining A) age B) magnitude C) luminosity D) astronomical units, Can I pls get a helpi