kaylalenobody1027
kaylalenobody1027 kaylalenobody1027
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

6 cupcakes cost 14.70. how much is each cupcake.

10 points :)

Respuesta :

btsustan
btsustan btsustan
  • 12-01-2021

Answer:

2.45 per cupcake

Step-by-step explanation:

Answer Link
Soulene
Soulene Soulene
  • 12-01-2021

Given: 6 cupcakes cost 14.70.

To find: The cost of each cupcake.

Answer:

To find the cost of each cupcake, we'll have to divide the total amount by the number of cupcakes.

Cost of one cupcake = cost of 6 cupcakes/number of cupcakes

Cost of one cupcake = 14.70/6

Cost of one cupcake = 2.45

Therefore, the cost of each cupcake is 2.45.

Hope it helps. :)

Answer Link

Otras preguntas

How does latitude affect the temperature pf a climate? How does altitude affect the temperature of a climate?
To enter or leave  cell, substances must pass through
What was the Muslim ruler Süleyman known for? A. converting to Christianity and sponsoring artisans and craftsmen in his empire B. ordering a new code of laws f
What vegetable was traditionally carved before the pumpkin? a. Beetroot b. Melon c. Turnip d. Swede
What is 8.1 times 10 to the tenth power?
What are compatible number of 7233 divided by 84
Each pair of points lies on a line with the given slope. Find x and y.(2,4),(x,8); slope=-2
What is 8.1 times 10 to the tenth power?
2/5(z+1)=y for z I'm not sure what to do.
is civil war a common or proper noun