blacmake blacmake
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

wjwowj099
wjwowj099 wjwowj099
  • 12-01-2021
this would cost 3 dollars
Answer Link
bgwll bgwll
  • 12-01-2021
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
Answer Link

Otras preguntas

Help on these plzzzzz it is really hard
Si vas a vivir en otro lugar, vas a.....
During the Victorian era, drinking water in London was?
In what form is the energy that is absorbed by plants' leaves?
What form of energy is stored in a green plant?
how do i graph the parabolas y = 1/32x^2
The period of 3cosx/5 is..???
A function is created to represent the balance on a credit card each month. What restrictions would be made to the range?A)The range would only include integers
A squirrel sitting on the ground starts to run with an acceleration of 5.1 m/s 2. How fast is the squirrel going after 0.25 seconds? A. 20.4 m/s B. 1.28 m/s C.
What should the last paragraph of a cover letter include?