lolig0016 lolig0016
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

If it costs $16 for 2 lbs, what is the unit rate? AKA what is the cost per pound?

Respuesta :

01023865 01023865
  • 12-01-2021

Answer: $8 per pound

Step-by-step explanation: 16/2=8

Answer Link

Otras preguntas

The main goal of the Jesuits was to?
In the sentence   The football players train for the big game.    what part of speech is train                            The train sped over the tracks.
What is the length of the earth's crust? Oceanic and Continental.
what is 0.3 x0.6 this is new to me
The message of the DNA Code is information for building_______.
In the sentence   The football players train for the big game.    what part of speech is train                            The train sped over the tracks.
What is 17% as a fraction in simplest form
95 is 95% of what number?
How is the coastline of new jersey different from the coastline of Maine
Ms groves had trays of paint each tray has five colors one of the colors is purple.what fraction of the colors in 20 trays is purple