bugleboybot bugleboybot
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for one CD if 3 CDs cost $29.85?
A. $9.65
B. $8.95
C. $9.95
D. $9.85

Respuesta :

lperalta0706 lperalta0706
  • 12-01-2021

Answer: C($9.95)

Step-by-step explanation: Divide the $29.85 by 3 to get the unit price. Then we found out that the unit price of each CD is $9.95(choice C). I hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

Is there a way to overcome anxiety? I never had anxiety before the pandemic but now i get anxious when im around strangers. How do i stop doing that?
List the 4 main components of air in their molecular form.
True or False? Popular sites are always mean accurate.
These questions are about "A Raisin in the Sun" page 146 - The End: 1. COMPARE: What were the characters' reactions when Mr. Lindner first came to the house vs.
A 9-ounce can of peaches sells for $1.26. Find the unit price.​
Differentiate between Cloud computing and Grid computing.
Graph the equation y= -1/2x. Please help
In the GAL gene system, ________ are cis-acting regulatory elements, and the ________ protein is a trans-acting regulatory protein.
Work out the shaded area of this shape.
Put the verbs in brackets into the Present Simple or the Past Simple Tense: 1. My mother (WATER) the plants last Monday. 2. I (MAKE) my bed every day and I also