luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

Margaery is in search of a new job. She is of the opinion that the first step in making a good match between what she has to offer and a company's position is t
What was the primary goal of President Nixon’s policy of détente?
Simplify (7x) - (-2x).
How many 2 3 cup servings are in 28 3 cups of yogurt? A) 10 servings B) 12 servings C) 14 servings D) 16 servings
If you roll a 6-sided die 84 times what is the best prediction possible for the number of times you will roll a three
12. How is Accumulated Earnings calculated?
What current flows through a 2.60-cm-diameter rod of pure silicon that is 20.5 cm long, when 1.00 ✕ 103 V is applied to it? (Such a rod may be used to make nucl
One more math help needed question #5
Mrs . Porcelli’s classroom bulletin board is 2/1/4 feet long. Ms .Smith bulletin board is 3 times as long Mrs . Porcelli’s.How long is Ms.Smith’s bulletin board
Identify the correct order, from highest satiety value to lowest, of the following. Identify the correct order, from highest satiety value to lowest, of the fol