poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

A vehicle moving at a constant speed travels 45 miles in 3/4 hour. The driver thinks he will be late to a meeting that is still 65 miles away and that starts in
write 1 2/3 as the sum of a whole number and two fractions that have the same denominator.
The greatest biodiversity on earth is found in the __________ biome.
Why did Castro decide to resign, and who took his place?
What do all eagles eat? What is their favorite prey?
What is the surprising thing that happens in a superconductor?
What things should I point out when Writting an essay about my future?
The ________ contains lobules with sinusoids (lined with macrophages. that lead to a central venous structure. A. liver B. spleen C. pancreas D. stomach
the feudal system of society was most prevalent in the
2/3 of the cake is I ate 8 slices?