kwilkmagee1395 kwilkmagee1395
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Yesterday Reggie bought 8 bagels at Brianna´s Bagels for $7.20. Today he only wants to buy 5 bagels. How much does 5 bagels cost?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 14-01-2021

Answer:

$4.5

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

Reggie bought 8 bagels at Brianna´s Bagels for $7.20

he only wants to buy 5 bagels today

Required

The cost of 5 bagels

Step two:

     if 8 bagels cost $7.2

then 5 bagels will cost x

cross multiply we have

8x= 7.2*5

x= (7.2*5)/8

x=36/8

x= $4.5

Answer Link

Otras preguntas

Photosynthesis A. Coverts glucose into energy and water B. Produces carbon dioxide and oxygen gas C. Produces glucose and carbon dioxide as products D. Produces
What role did compromise play in the writing and ratifying of the US constitution?
What are the only elements that exist in nature as uncombined atoms?
I'm a student doing grade 12 my subjects are math literacy, geography, life sciences,physical sciences,L.o ,xitsonga and English and would really want to know t
when is a colon used in a title?
explain the impact of world war I on women's roles
A scientist conducted an experiment to determine if temperature affects the length of a butterfly's life cycle. She collected several eggs that were laid at th
What does a mammogram detect
why do we get dizzy when we spin?
I need to know the answer