jahamilton4981 jahamilton4981
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost? An expression is . The cost is $ .

Respuesta :

ayfat23
ayfat23 ayfat23
  • 13-01-2021

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

✓An expression for this can be written as

f(n) = 20(n)

Where n= number of weeks of the lesson.

✓Then the cost for 6 weeks of lessons will be f(6)

f(6) = 20(6)

=$120

Hence, The cost is $120

Answer Link

Otras preguntas

Which kind of tax is paid when purchasing consumer goods and services?
Which of the following equations has a graph that crosses the y-axis at a point lower than y=2x^2-1 A.y=-3x^2+1 B.y=3x^2-3 C.y=-3^2-1 D.y=-3^2+3
Could i have someone explain why it is not A and also explain what is the correct answer?
Arrange the fractions in increasing order 7/15, 2/3, 11/12, 5/9
How did sara insurance sees red" solve her problem?
Mass production during the industrial revolution required. A) slaves B) unions C) workers
Which statement best describes the properties of sodium chloride? A.) Sodium chloride is a malleable solid. B.) Solid sodium chloride is a good conductor of ele
which of the following is not a narrative technique used for adding vivid detail A- careful word choice B- concrete facts C- pacing D- colorful description
Could someone explain the relation of colors and waves to me please? And could you tell me a bunch of things about colors and waves? I don't understand it
PLEASE HELP ASAP!!! (ii only) Curve has an equation of y= 2x-1/x+1 i) Find dy/dx (i do know this part) ii) Find the equation of the tangent to the curve at poin