cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

If -5(x+8) =-25, then x=-3
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost? Include a let statement in your answer.
Which fractions have a LCD of 84? A. 3/4, 1/7, 1/6 B. 2/3, 1/6, 1/42 C. 2/27, 1/7, 1/3 D. 2/3, 1/6, 1/7
The equation w(w + 6) = 40 represents the area of a rectangle where w represents the width. What are the dimensions of the rectangle?
You own a portfolio of two stocks, A and B. Stock A is valued at $6,124 and has an expected return of 14.5 percent. Stock B has an expected return of 7.8 percen
After one round in a card game, your score was -50 points. After the second round, your score was 29 points. How many points did you gain in the second game?
Consider the different goals of the Glorious Revolution and the American Revolution. Then place each concept in the correct category
Please answer this correctly
How did the Harlem Renaissance begin? And Why was it important for the Harlem Renaissance to establish a cultural identity for African-Americans at the time? 6-
According to Romeo what makes time go faster?