samaribrahim samaribrahim
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Farhan bought one dozen bananas for $2.40. What is the rate ( cost ) of each banana?

Respuesta :

ozzydougherty84 ozzydougherty84
  • 13-01-2021

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

12 divided by 2.40

Answer Link

Otras preguntas

Studies have suggested that texting or using a cell phone while driving is as dangerous as: A. Drinking coffee while driving B. Driving with a BAC of 0.08% C. S
Ekman and friesen (1975) analyzed hundreds of films and photographs of people experiencing various emotions. on the basis of their analysis, they concluded that
Ruby’s market sells smoked meats by the pound. The prices for several different meats are shown in the table. How much more does 1 1/4 pounds of beef cost than
evaluate the following if x equals 6 and Y equals 2 / 2/3
​in addition to calcium, what appears to help prevent and treat hypertension in certain populations?
Which pollutant would you expect to be present in low concentrations during morning rush hour in a large city like Chicago? a. volatile organic compounds b. nit
Moon flower cosmetics company executives are aware that their asian customer base is interested in advanced skin care treatments beyond moon flower's traditiona
James coleman's research on segregated schools, which provoked much opposition, some of which was violent, resulted in the policy of: sociology
Pluto is looking into joining a gym. He has a budget of $68 per month. The gym he wants to join has fees based on the number of visits. The inequality to find o
What is the 7 described as in 2 x 5 + 7( 3 + 13)?