niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

Zebras live on the savannas of Africa. A watering hole on the savanna would be part of a zebra's a behavior. b habitat. c niche. d biotic factors.
Which word does not describe Aragorn? A. angry B. secretive C. devoted D. brave
How does the immune system work together with the circulatory system to function properly? a. Chemicals released by immune cells cause increased blood flow to
how do i work out: 3/4-3/5
Which of these BEST describes the location of Georgia
show work for 14.28÷4.2
besides glucose, what other kinds of molecules can be used to produce ATP in cellular respiration?
The United States imposes a tariff on electronics imported from China. Which would be a result? China stops marketing all products to U.S. consumers The cost
round to the nearest whole number 31.75
Emma volunteered at an animal shelter for a total of 119 hours over 6 weeks. Estimate the number of hours she volunteered each week