shilatrotter
shilatrotter shilatrotter
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Emery bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza for the order?

Respuesta :

jacksondayhoff
jacksondayhoff jacksondayhoff
  • 13-01-2021

Answer:

Each pizza is $9.75

Step-by-step explanation:

$58.50/ 6 pizzas

9.75 / pizza

Answer Link
traril4287
traril4287 traril4287
  • 13-01-2021

Answer:

its $9.75

Step-by-step explanation:

59.50/6

Answer Link

Otras preguntas

anthony made 6 bouquets.if he used 3/4 of a bunch of flowers for each bouquet how many flower bunches did he need
What does this mean 9x5000=10
Not sure how to solve 2sinxcosx+cosx=0  Could you help?
List three pollutants the burning of fossil fuels adds to air. What are the sources of these three pollutants?
Laura jumped 2.3m in the high jump. Lucy jumped 20% lower. How much was Laura's jump?
what is the cosine of 135 degrees?
What Is The GCF Of 15 And 25
Choose the graph of the function given below.f(x) = 2x+1
Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 ans earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings cost $8. Write a
The parts of a neuron include a. the cell body. b. one axon. c. numerous dendrites. d. all of the above