brandon2270 brandon2270
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

CL
14.
Tara and Ashley spent the
same amount at the
grocery store. Tara
bought 5 pounds of
apples. Ashley bought 3
pounds of apples and $5
worth of other groceries.
How much does one
pound of apples coste

Respuesta :

ais7
ais7 ais7
  • 13-01-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Ashley bought two packets less so the $5 is the cost of two packets so just divide 5 by 2

Answer Link

Otras preguntas

The outer structure of the neuron is made of a
Kyle has $25 and gets a job walking Chihuahuas for $2 per hour. Sophia has $4 and walks Rottweilers for $9 per hour. How many hours will they both have to work
What can you learn about the situation in Cuba in the 1890s? ​
Is 4 - 4x and 4(1 - x) equivalent expressions? Why or why not?
HELP PLEASE ! Due tonight Part 4
please solve my question​
a and Ly started sung money at the same time for Christmas gis erika started with $100 and added $35 a week. Uly saved $60 a week and started with 25. How many
The author uses the phrase killing power to describe the eyes of her secret love. Explain how this phrase helps.The reader understand her crush by the story of
1. x² - 1 + y(y - 2x)​somebody plz help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Match question it has 3 answers I’m giving brainly