geniusflash08 geniusflash08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos buys 6 cupcakes for $1.20. How much does it cost for 1 cupcake? How much for 10 cupcakes?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 13-01-2021

Answer:

$0.20 per cupcake

Step-by-step explanation:

~Divide

1.2 / 6 = 0.2

Best of Luck!

Answer Link
mekaiferguson mekaiferguson
  • 13-01-2021
For 10 cupcakes it’s $2 and for 1 it’s $0.20.
Answer Link

Otras preguntas

Cuanto es 1 1/4 + 1/2 + 3 1/2 =? Ayudaaa
bristol retail group begins the year with inventory of $63,000 and ends the year with inventory of $53,000. during the year, the company has four purchases for
Elmer was teaching a flea to hop on a number line. The flea hopped left three units two times and then right five units four times. Write the total change to th
This graph shows the solution to which inequality? O A. y> x-2 OB. ys x-2 O C. y< OD. yz x-2 x-2 (-3,-3) (3,-1)
Write as a monomial in standard form.
What is the value of the expression shown below?. -6 + (-9) 1. -15 2. -3 3. 3 4. 15
Edgar drew a scale drawing of the town library. The scale of the drawing was 5 centimeters: 2 meters. The parking lot is 34 meters wide in real life. How wide i
Which statement best describes the educational system in the New England colonies? A. Most instruction revolved around religious teachings and how to read the B
What type of labor was used in the salt trade?
What is the polynomial function of lowest degree with rational real coefficients and roots 2 and squared root 5?