sz3830 sz3830
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jane measured out $9.75 worth of Jolly Ranchers at a candy store. If Jolly Ranchers are $3.25 per pound, how many pounds did she buy?

Respuesta :

agoodrich116 agoodrich116
  • 14-01-2021

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

If you add $3.25 three times, you get $9.75.

Answer Link

Otras preguntas

What is dissolved matter in a solution
−13 times a number minus 60 is equal to −59 less than the number.
9 ten thousand in scientific notation
how did macbeth descended further into evil in act 4
Which of these is the BEST example of a capital resource found at the White House? A) the President who lives there B) the gates around the White House C) the
Need help In number 3
Why does capulet initially say no to paris' proposal to marry juliet? (1 mark)?
2) The population of mice in a local forest ecosystem has recently died out due to disease. In the past, these mice were the main predators of the forest be
Andrew carnegie's steel empire is an example of vertical integration. true or false
A boy walks .2 miles in an hour.how far can he walk in .0.5 hour