tymarion145 tymarion145
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper? Buying 3 cans of bake beans at 1.50 each or a triple pack for $5

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 14-01-2021

Answer:

Buying 3 cans individually.

Step-by-step explanation:

If you bought 3 cans for 1.50 it would be 4.50.

If you bought a triple pack it would be 5 dollars.

So 4.50 is less than 5 dollars.

Hope this helps!

Answer Link
mysteryheart1013 mysteryheart1013
  • 14-01-2021

Answer:

The 3 cans of beans at 1.50 each would be cheaper than the triple pack for $5.

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50, which is less than (<) 5.

Answer Link

Otras preguntas

Montesquieu's Spirit of the Laws proposed what?
the nitrogen containing base that is only found in rna is ?
What Is Direct Speech?
In Economics, What is Signalling?
What Is a Subplot? Thanks in advance
how will you describe the sequence of oxygen carbon dioxide and blood flow?
Given: Q1 = 3.0 × 10-5 C Q2 = 4.0 × 10-5 C K = 9.00 × 109 N × r = 3.0 m, determine F. _____ N
what does blood deliver to every part of the body?
Which goal, set a womens convention in seneca falls in 1848, was finally achieved during the progressive era?
what takes place when you inhale and exhale ?