artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Muffins sell 3 for $1.25. About how much will a dozen cost?

Respuesta :

staceydawson07
staceydawson07 staceydawson07
  • 14-01-2021

Answer:

$5?

Step-by-step explanation:

3 x 4=12

12 is a dosen

1.25 x 4=5

Answer Link
yummcookies
yummcookies yummcookies
  • 14-01-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

About $5 because there is 12 in a dozen, and since your selling three muffins for $1.25, you multiple 1.25 x 4. Then you get $5 as your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Which actions are functions of the somatic nervous system? Check all that apply. A) regulates involuntary activities B) increases heart rate and blood pressure
I need a alternative ending for “why, you reckon” will give a good score
In the year 2008, a company made $4.9 million in profit. For each consecutive year after that, their profit increased by 12%. How much would the company's profi
Roger works with Thanh Li, a recent immigrant from Vietnam. Roger considers Thanh Li a friend, but when co-workers exclude Thanh Li from the company softball te
Assume the pH of household bleach is 12. What is the hydronium ion concentration in household bleach? What is it hydroxide ion concentration? Please show all wo
help me zzjjdjdhsujshf I don't enough time pls for God sake help me
CAN ANYONE PLS HELP ME IN THIS PLS I WILL MARK U AS BRAINLIEST !!!!!!”
What are the 3 methods of heat transfer
What is the purpose of the tonsils?​
Billy has 1/4 of a pound of trail mix. He wants to share it equally between him and his brother. How much trail mix will they each get?