thickavacodo15
thickavacodo15 thickavacodo15
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price for brand A: $3.86.
Price for brand B: $6.62

help please i need the correct answer asap!

Price for brand A 386 Price for brand B 662 help please i need the correct answer asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand A: 3.89/72= 0.054 for each fork --> round 0.05

Brand B: 6.62/96 = 0.0689 for each fork--> round up to 0.07

by rounding, brand A is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Express 5601 in scientific notation
Who appoints the prime minister
what do the major types of molecules that make up living things have in common?
Express 5601 in scientific notation
What sacred writings describe the early history of the Hebrews?
Which of the following is an example of an adaptation? A story presented as a play A movie review A story presented in its original form A literary analysis
52.68 feet per hour convert to inches
52.68 feet per hour convert to inches
To increase an amount by 7% what single multiple would you use
What sacred writings describe the early history of the Hebrews?