carlitowalker600 carlitowalker600
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

2. Dr. Scott bought 3 pound of oranges for $1.50. How much would 7
pounds cost?
Unit Price:
Price for 7 pounds:

Respuesta :

taylorquinlan2008
taylorquinlan2008 taylorquinlan2008
  • 14-01-2021

Do 1.50 divided by 3 to get the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Geoffrey ate  2/3 of a mini pizza. Claire ate 1 3/4  times as much pizza as Geoffrey.  How many mini pizzas did Claire eat? Express your answer in simplest form
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
graph x+2 is greater than -2
what do you call two ratios that have the same value
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
What does y-intercept represent?
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y