ruizallisson648 ruizallisson648
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli cost $3.14 a pound at the market.
If Mary bought 2.5 pounds, what was the cost?
A
$1.26
B
$5.64
$7.90
$7.85

Broccoli cost 314 a pound at the market If Mary bought 25 pounds what was the cost A 126 B 564 790 785 class=

Respuesta :

ameriet ameriet
  • 14-01-2021

7.85

explanation

you multiply the two numbers together

Answer Link
lostwintersky
lostwintersky lostwintersky
  • 14-01-2021

Answer:

$7.85

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we can use the cancelling of units.

cost = $3.14/1 lb * 2.5 lb

The pounds cancel out leaving dollars so you get cost = $3.14 * 2.5

so cost = $7.85.

Answer Link

Otras preguntas

Use the disk method or the shell method to find the volume of the solid generated by revolving the region bounded by the graphs of the equations about each give
the process that form food in the prescene of oxygen is
a golf ball of mass 0.050 kg is at rest on the tee. just after being struck, it has a velocity of 102 m/s. if the club and ball were in contact for 0.81 ms, wha
Între două localități este construită o sosea cu lățimea de 10 m, ca în figura 5. Pentru a asfalta 1 m² de drum se cheltuiesc 200 lei. Cât costă asfaltarea într
5 During the process of respiration and photosynthesis in plant cells, what are the three primary elements that cycle between the mitochondria and chloroplasts?
What are the 4 examples of PPE?
What does X Y mean in sets?
Use what you know about multiplying integers to explain why this equation is true: 20 ÷ (−5) = (−4).
Why is situational irony used?
What unit is the absorbed dose of radiation (not exposure dose) measured in?