brianna2008bradshaw
brianna2008bradshaw brianna2008bradshaw
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Abble is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
P

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if Abble buy pizzas for 60 dollars

60/12=5

he can buy 5 pizzas

p=5

Answer Link

Otras preguntas

Given that f(x) = 2x + 1 and g(x) = −5x + 2, solve for f(g(x)) when x = 3. a. -91 b. -33 c. -25 d. 35
Which answer shows a correct way to divide the word at the end of a line? a. tele-vision b. telev-ision c. cannot be divided d. televisi-on
Which kind of tax is paid when purchasing consumer goods and services?
A reflex arc is controlled by the neurons within the _______________________.
What is 3.82 rounded to the nearest whole number
A certain bacterial culture is multiplying in a culture dish, doubling in size every 6 minutes. It takes exactly an hour to fill the whole dish. How long does i
Dynamic characters __________. a. change with circumstances or events b. remain the same from beginning to end c. use words and phrases to create imagery d.
What action did UNESCO take in the 1960s to preserve the Temple of Ramses? Why?
Christians were originally part of the Jewish faith in this context how was Jesus viewed as by his followers
Which sentence uses correct punctuation? a. My father advised me that, "Life is not always fair." b. My father advised me that "Life is not always fair." c.