chnllcastaneda chnllcastaneda
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50 find the cost of 10 pounds of bananas

Respuesta :

fadyahabash
fadyahabash fadyahabash
  • 14-01-2021

Answer:

45

Step-by-step explanation:

4.50 × 10 =45!

.

.

.

.

.

.?

.

.

.

.

.

Answer Link
audreywebster235 audreywebster235
  • 14-01-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$4.50 time 3 = $13.50 (9 lbs)

$4.50 divided by 3 = $1.50 (1 lb)

$1.50 plus $13.50 = $15

Answer Link

Otras preguntas

Assume that y varies directly as x. If y = 3, when x = 15, find the value of y when x = 75.
inez wants to buy a skateboard but she does not know if she has enough money the price of the skateboard is $80 and the sales tax is 7% what will be the tot cos
Name three types of organisms that are made of plant cells?
two processes used by producers to obtain energy
Which words in the sentence are the adverb clause? My sister Alessandra wants to live in sunny south Florida because she enjoys year-round sports. a. south Flo
what invention helped to keep slavery profitable in the south?
One kind of evidence that supports wegeners hypothesis is that
List the partial products for this problem 252 x 605
Algebra:please answer #1 and show work
eight times the result of subtracting 3 from a number is equal to the number increased by 25 what is the number