terrellbenton terrellbenton
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly purchased 6 planters for a total of $18. She wants to purchase another 16 planters at the same unit price. How much will 16 planters cost?

Respuesta :

isariv2572
isariv2572 isariv2572
  • 14-01-2021

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

If 6 planters= $18   then 16 planters= 16x  18 divided by 6 =$48

Answer Link

Otras preguntas

Gina has 3 yards of fabric. She needs to cut 8 pieces, each 1 foot long. Does she have enough fabric? Explain.
Which is the molar mass of BF3?
Keratinized stratified squamous epithelium is found A. in the skin. B. covering bones. C. in the mouth. D. covering tendons.
The thrill of the hunt is considered a hedonic shopping motive. a. True b. False
What is the value of the expression? 2^0/4^2 A.0 B.1/16 C.1/8 D.1/2
The activity that's probably the most important indicator of financial health is the net cash flow from _______ activities a) buying and selling b) operating c)
Which of these sentences describes a benefit of fracking? A. Fracking reduces U.S. dependency on oil and gas from other countries. B. Fracking in the Unit
Jen Butler has been pricing​ Speed-Pass train fares for a group trip to New York. Three adults and four children must pay $ 83.   Two adults and three childr
generally, for solids dissolving in liquids, a decrease in temperature
What we’re the problems faced by Russian president Boris Yeltsin