marjanh160 marjanh160
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

A quart (32-ounce) bottle of milk costs $1.19.

Respuesta :

DavidStar09
DavidStar09 DavidStar09
  • 14-01-2021

Answer: 1.19 dollars/quart x 1 quart/ 32 ounces = .037 = 3.7 cents per ounce

Step-by-step explanation:

when you set up the multiplication, since quarts are in the denominator initially and you want to get rid of them, set the quarts in the numerator of the unit rate (1 quart/ 32 ounces) so that the units cancel and you are left with the units that you wanted ($/ounce).

Answer Link

Otras preguntas

A11 if a3=5/16 and r=2
What times what will equals to 200
a point with a positive x-coordinate and a negative y-coordinate is reflected over the y-axis. Which sentence describes the coordinates of the new point?
Maria and bear have 250 beads altogether. after Maria used 18 beads to make a bracelet and bear gave away 2/5 of her beads they have the same number of beads
What is the irony found within the story the gift of the magi
5 ideas of african socialism
Can You compost salad
John and 2 friends are going out for pizza for lunch. They split one pizza and 3 large drinks. The pizza cost $12.00. They spend a total of $16.95. Find the cos
C The diagonal of rectangle ABCD measures 2 inches in length What is the length of line segment AB? D 1 inch 3 inches I 4 inches 43 inches Markthundretum Save a
65. French fries and hamburgers are complements. Suppose that the cost of the ingredients used to make hamburgers rises, so that the price of a hamburger rises.