scarsismylife scarsismylife
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost $8 How do they cost per pound? How many pounds of grapes do you get per dollar?

Respuesta :

18michaeltucker
18michaeltucker 18michaeltucker
  • 15-01-2021

Answer:

$4 per pound and 0.25 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

48 divided by 2 = $4

1 divided by 4 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

If the interest rate on a savings account is 0.02%, approximately how much money do you need to keep in this account for 1 year to earn enough inerest to cover
If you are in a car accident caused by someone else who also has insurance, which type of insurance plan will not require you to pay out of pocket costs?
URGENT!! The evidence that species change gradually over time is found in _____. Lamark's publications the ecological species concept Darwin’s journ
Lines m and n are parallel. Which angles are supplementary to ∠5 ? Select each correct answer. ∠1 ∠2 ∠3 ∠4 ∠6 ∠7 ∠8
(16 points please help) The image shows Susan's check register without the balance calculated after each transaction. On May 10, 2014 Susan made a cell phone
What is an important characteristic of the plant cell wall? A. It is fluid. B. It is rigid. C. It is alive. D. It stretches.
A major goal of the Lewis and Clark expedition was to: a.gather information about the resources available in the new Louisiana territory b.drive the Span
Who could best help address a dangerous situation at school?
convert. 125 hr to days to hours
How do the descriptions of people sorting out their belongings prior to leaving for california affect the reader?