eliphazlawson eliphazlawson
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. McCardell visited M.A.C. makeup store. She paid $750 for 30 lipsticks. How much did each lipstick cost? Explain your answer.


ANSWER ASAP

Respuesta :

sg4518522 sg4518522
  • 15-01-2021

Answer: $25

Step-by-step explanation:

750/30 because the equation is price divided by cost is equal to amount.

Answer Link

Otras preguntas

Need help ASAP plzzzzzzzz
In 1998, scientists discovered that the expansion of the universe has been accelerating. What force is causing this phenomena? dark energy Hubble’s law the Do
Find X for the traingle in the picture attached.
What do you think was the main concept of this article by w.e.b. dubois? do you think that what dubois wrote more than a century ago is still relevant in the ex
How to classify a triangle as acute obtuse or right
what is the solution to the system of equations 3x+2y=39 5x-y=13
PLEASE HELP ASAP PLEASE Using the rigid motion, which statement is true about the triangles
How can you exaggerate the height of a jump in a photograph
The cost to produce a product is modeled by the function f(x) = 3x2 − 6x + 11 where x is the number of products produced. Complete the square to determine the m
Instructions:Select the correct answer from each drop-down menu. (1) ______was the European country that had a colony in Brazil. It initially brought in slaves