ameenahready
ameenahready ameenahready
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Diana buys 7 cups of orange juice. Each cup of orange juice cost $0.81. How much does diana spend?

help pls

Respuesta :

leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 15-01-2021

Answer: $5.67

Step-by-step explanation: Multiply

Answer Link
miso9141
miso9141 miso9141
  • 15-01-2021

Answer:

$5.67

Step-by-step explanation:

Since Diana bought 7 cups of orange juice and each cost $0.81, you just need to multiply $0.81 by 7.

Answer Link

Otras preguntas

The soccer team collected $800 at a car wash fundraiser. They charged $5.00 for small vehicles and $10.00 for larger vehicles. The amount collected can be model
NEED ANSWER ASAP PLEASE!
How far can a mother push a 20.0 kg baby carriage, using a force of 62.0 N at an angle of 30.0º to the horizontal, if she can do 2920 J of work?
Who comes to save Ender? How does the intervention ensure Ender’s death?
government role in the economy how does it protects the consumers ?
The element magnesium would most likely have which one of these properties
How do you convert minutes to hours
What is the missing reasons in the proof? Prove -(- y - x) - x = y Statements || || Reasons || - (y - x) - x = y + x - x ------> Opp
Please help with two easy problems.
What is the correct answer and y?