mtrevinordz876 mtrevinordz876
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

1. A group of friends share a large popcorn at the movies. It costs $4.95 to buy the first bag and $0.65 for each refill.
If they spent $6.90, how many times did the group of friends refill their popcorn?

Respuesta :

kingyemen189 kingyemen189
  • 15-01-2021
$6.90-$4.95= $1.95
% .65
ANSWER- 3 times
Answer Link

Otras preguntas

What's the difference between "auditor" and "accountant"
what is the equation for the line passing through (4, 3) and parallel to 4x-5y=10
What is the decimal equivalent of the rational number -1/8
What word in this sentence indicates a relationship?
Complete the following sentences with the correct forms of the verb dar. 1. Yo le_________mucho dinero a mi hermano. 2. Nosotros te________muchas plumas (pens)
A certain mental development index for infants is a standardized measure used in observing infants over time. It is approximately normal with a mean of 99 and a
What major religion did not exist in 300 CE
solve for b b-38=-71
The oxygen in earth’s atmosphere is a product of what?
Question 24 options: The raliway station at the end of the block is being torn down soon. which is the pre positional phrase