iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

Need help! How can I re-word this to not make it seem so repetitive?​
Please help due today NO LINKS WILL REPORT!!
what is the equation of universal law of garavitation
Leo drank 8 servings of iced tea and espresso beverages containing a total of 482 mg of caffeine. How many servings of espresso did he drink?Typically, colonial
HELP PLEASE WILL MARK BRAINLIEST TO BEST ANSWER
I WILL MARK YOU IF YOU HELP An object has a mass of 3.8 kg and a force of 11.6 N is applied to it. What is the acceleration that results?
will averages 18 points a game and is the all-the scoring leader on his team with 483 points. Tom averages 21 points a game and is currently second on the all-t
How did the Assyrians play a role in the history of Israel?
where food is broken down during cellular respiration
Can someone help me please ?