archerchristen7
archerchristen7 archerchristen7
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mya bought 8 slices of bread for $2.40 at her local grocery store. How much would a
package with 12 slices cost at the price per slice?
Work Space

Mya bought 8 slices of bread for 240 at her local grocery store How much would a package with 12 slices cost at the price per slice Work Space class=

Respuesta :

emileeunderwood64 emileeunderwood64
  • 15-01-2021
Answer: $3.60

Explanation:

2.40 ÷ 8 = 0.3 (3 cents per slice)

0.3 x 12 = 3.60
Answer Link
absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Cost of package with 12 slices = $3.60

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of 8 slices of bread = $2.40

Unit rate per slice = [tex]\frac{2.40}{8}[/tex]

Unit rate per slice = $0.30 per slice

Cost of package with 12 slices = 12 * 0.30

Cost of package with 12 slices = $3.60

Hence,

Cost of package with 12 slices = $3.60

Answer Link

Otras preguntas

Which of these was an effect of the terrorist attacks of September 11, 2001, on the current federal immigration guidelines? A) an increase of student visas to f
what does the word apartheid mean?
What is 27,432 divided by 873?
Mike had a jar of nickels that had five more nickels than he originally thought. If the total amount of nickels was $4.35, how many nickels did Mike think he ha
divide 4 2/3 divided by 1 2/3
Graph this equation 3x-y=3
Which of the following words best completes the sentence? The bread needs to ___ for three hours. rise raise
Which city’s school districts had to be forced to integrate via busing, beginning in the early 1970s?
What is the iodide ion concentration in a solution if the addition of an excess of 0.100 m pb(no3)2 to 42.9 ml of the solution produces 861.8 mg of pbi2?
A farm is 9 in wide and 6 in tall. if it is redused to a width of 3 in then how tall will it be