lilzzthealien lilzzthealien
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jason bought a soft drink for 2 dollars and 8 candy bars He spent a total of 26 dollars how much did each candy bar cost

Respuesta :

nishantkunwar nishantkunwar
  • 15-01-2021

Answer: Each candy bar cost him 3$

Step-by-step explanation:

First you subtract 26-2 to get 24. This is since he purchased the drink for 2$. Now he uses the 24 dollars to buy 8 candy bars, to figure how much each is you have to divide. You divide 24 by 8 in order to get 3.

Answer Link
jellybeanbro43 jellybeanbro43
  • 15-01-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

Ver imagen jellybeanbro43
Answer Link

Otras preguntas

what country did hernando de soto work for?
What is the answer to 7n-2(n+5)< 3n-16
How do parents pass their traits down to their offspring?
The ratio of women to men in the theater was 5 to 4. If there are 1200 women, how many men were there?
What's the scientific name of a flathead bullhead catfish?
If you have 12 circles an you shade in3/4 of them, how many circles do you shade?
How do u write 6 tenths in simplest form
Okay Here Is The Question Its 3 Parts:How Far Is The Sun From Earth?There Are 3 Feet In A Yard. How Many Yards Is The Sun From The Earth? Explain How.There Are
If you have 12 circles an you shade in3/4 of them, how many circles do you shade?
what is the function of flagella??