graceamrobertson
graceamrobertson graceamrobertson
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-pound bag of carrots costs $2.48. What is the unit price? *

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-01-2021

Answer:

0.62 cents per pound

Step-by-step explanation:

2.48/4

to find price per pound which is the unit price

2.48/4=0.62

brainliest appreciated

Answer Link

Otras preguntas

Need help with this question
Help me plz it’s due by midnight
Find a solution to the following system of equations by graphing y= 7x + 3 y= 3x -0.5
Find the inverse of the function, f(x)=5(x-4)^3 +6 trade x and y
Two linear functions are shown. Which function has the greater initial​ value?
IM BROKE WITH BAD GRADES CAN'T YOU JUST HELP ME OUT
Please help me When completing an online shopping transaction, a typical shopper takes 21 seconds to select each product and another 52 seconds to complete the
HELPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!
I purchased a new book that was on sale for 40% off. I saved $24.00 because of the sale. What was the original price? (6 points) Pls Answer I need it for my tes
How does international law impact on Australian law and how is international incorporated in Australian law?