graceehihi
graceehihi graceehihi
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $60 to buy 10 hamburgers. At this rate, how much would it cost to buy 12 hamburgers? (Use proportions to help you).
i need this answer asap!!

Respuesta :

nobodynoodles
nobodynoodles nobodynoodles
  • 15-01-2021

Answer:

72

Step-by-step explanation:

I divided.$60 by 10 and got $6 per every burger, then I multiplied $6 x 12 and got $72.

Answer Link

Otras preguntas

What happens to force when area is doubled?
Why do you think the beginning and end of the story describe Kevin putting his hand in his father’s coat pocket? How does this motif connect to and develop the
Mary is worried because dementia is common in her family. She does not want to get that disease. What can she do to decrease her risk
Replace the a,b,c,and d with the digits 2,4,6,8 to form the greatest product.each digit can only be used once.explain your substitution
Each week, you drive 150 miles. Your car gets 25 miles to the gallon, and gas prices are $3 per gallon. How much gas money will you spend on gas each week?
What is (-18.278) - (-6.8)
4.75 rounded to the nearest whole number
what are 3 words that describe Jane Goodall
Write an expression that shows how you can multiply 9 x 475 using expanded form and distributed property
what marked the begining of the new stone age