99kv24frc6 99kv24frc6
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3. What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

chipdien123
chipdien123 chipdien123
  • 15-01-2021
12 goldfish = $3
1 goldfish = $?
Cross multiple
1(3) / 12 = 0.25
=> 1 goldfish is $0.25 or 25 cents
Answer Link

Otras preguntas

help maybe..? Please
Clouds are named for 3 different attributes including shape, _____________ & precipitation. * A. size B. color C. elevation D. smell
How do the perspectives of the authors differ on the hunting of buffalo in the Passing of the Buffalo and Buffalo Hunting? The author of passage 1 views killing
Which of these features of text would a Formalist NOT be interested in? A. Structure B. Context C. Author’s biographical background D. Meaning of words
Find the missing angle. 88° Х 47° X = [?] Enter the number that belongs in the green box.
The stage of listening where you focus on the message and give it meaning is
In the paragraph below, each sentence is numbered. 1Some every day words are actually based on people’s names. 2One example is the word sandwich. 3When the Earl
what is the answer to this, please?
Please help! A restaurant sells tea for $1.50 per drink. The cost of drinks, F(d), can be found by using the function F(d) = 1.5d. If the restaurant sells no mo
_____________programs and features are often integrated into video editing software.